Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

suspendarea Basescu

In jos

suspendarea Basescu Empty suspendarea Basescu

Mesaj Scris de basaru Vin 11 Mai 2007 - 15:45

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tetrada lui Traian Băsescu
Andrei Vartic

Duminică, la Constanţa, în faţa a peste 30.000 de români, Traian Băsescu a reconfirmat dragostea României pentru Basarabia, lupta României pentru Basarabia la cele mai înalte curţi ale lumii, dar şi faptul că anume pentru aceste fapte el a fost suspendat. În patru propoziţii, Traian Băsescu a arătat cine şi cum trage sforile în actualul Parlament de la Bucureşti, de ce anume acolo s-a blocat dreptul basarabenilor şi bucovinenilor de a-şi redobândi adevărata lor cetăţenie, de ce Prutul s-a transformat, de la 1 ianuarie 2007, într-un nou zid chinezesc. Iată această foarte curajoasă tetradă care nu poate lipsi din inima românească a Basarabiei:

„Ca preşedinte, am orientat puternic politica externă românească în direcţia Vest, trecând Atlanticul, renunţând la reminiscenţele de control politic dinspre Răsărit. Am greşit? Ca preşedinte, mi-am făcut datoria faţă de partenerii europeni, avertizându-i cu privire la pericolul dependenţei energetice pe o singură sursă de aprovizionare, Federaţia Rusă. Am greşit? Ca preşedinte, am dus o politică prin care am încercat să asigur independenţa energetică a ţării mele. Am greşit? Ca preşedinte, am dus interesele fraţilor noştri de peste Prut la Casa Albă, la Comisia Europeană, în Parlamentul Europei. Am greşit?”.

Iniţiativele basarabene ale lui Traian Băsescu au adus în pragul împlinirii idealul rupt în mod criminal de Rusia bolşevică la 28 iunie 1940. În discursul istoric din Parlamentul European, Traian Băsescu a chemat statele şi cetăţenii UE să nu uite tragedia umanitară a Basarabiei şi să-i redea neîntârziat europenitatea. Tot atunci, actorii politici europeni au înţeles că iniţiativele lui Băsescu (urmare a peste 800.000 de cereri depuse la Consulatul de la Chişinău) se vor realiza şi că peste două milioane de basarabeni vor redeveni cetăţeni români, deci şi cetăţeni ai UE. Doar un singur stat s-a revoltat cu toată puterea sa diplomatică împotriva iniţiativelor basarabene ale lui Traian Băsescu. Acest stat este Federaţia Rusă, iar portavoce a fost chiar ministrul de Externe Serghei Lavrov. Şi, ca la comandă, Traian Băsescu a fost suspendat de Parlamentul României, fără niciun motiv constituţional. Iar noul ministru de Externe a blocat, a doua zi după învestire, redobândirea cetăţeniei româneşti, ca să nu supere „suveranitatea” comunistului Voronin.

Traian Băsescu a demonstrat cu fapte politice reale că iubeşte „fraţii de peste Prut”. La 19 mai, şi Basarabia trebuie să confirme această dragoste.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum