Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce nu l-a felicitat Voronin pe Chirtoaca?

In jos

De ce nu l-a felicitat Voronin pe Chirtoaca? Empty De ce nu l-a felicitat Voronin pe Chirtoaca?

Mesaj Scris de basaru Lun 2 Iul 2007 - 2:19

Preşedintele Vladimir Voronin nu l-a felicitat încă pe primarul
general de Chişinău, Dorin Chirtoacă, pentru victoria obţinută la 17
iunie. A făcut-o, însă, preşedintele român Traian Băsescu care l-a
invitat, marţi, la Palatul Cotroceni.

Tarlev, însă, i-a luat-o înainte omologului român! Acesta l-a felicitat
pe Chirtoacă la o şedinţă convocată la Guvern, miercuri seara.
Solicitat să comenteze tăcerea lui Voronin, Chirtoacă ne-a spus că
„fiecare procedează aşa cum consideră de cuviinţă”

de ce nu l-a felicitat Voronin pe Chirtoaca pentru noua sa functie de primar?

nu vrea sa recunoasca esecul avut de comunisti in alegerile locale din Chisinau?


basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

De ce nu l-a felicitat Voronin pe Chirtoaca? Empty Re: De ce nu l-a felicitat Voronin pe Chirtoaca?

Mesaj Scris de basaru Lun 2 Iul 2007 - 2:20

Serafim Urechean, lider al AMN: „Voronin a căzut în groapa pe care a săpat-o pentru alţii”

„Conducerea de vârf a republicii e dominată de primitivism. Voronin niciodată n-a fost preşedintele întregii ţări, ci doar preşedintele comuniştilor. Nu m-a felicitat nici pe mine în 2003, nici pe Mihail Formuzal, negând prin asta alegerea chişinăuenilor şi găgăuzilor. Voronin a diminuat, pe parcursul ultimilor ani, rolul şi importanţa administraţiei publice locale, a distrus administraţia publică locală la Chişinău şi iată groapa în care a căzut el până la urmă, deşi a săpat-o pentru alţii.”

Mircea Snegur, ex-preşedinte al R. Moldova: „Voronin este, probabil, sub presiunea eşecurilor suferite”

„Nu l-a felicitat? Nu-mi vine să cred! Într-o ţară civilizată şi democratică, cum pretinde a fi R. Moldova, acesta ar fi fost un gest normal, fiindcă e vorba de o obligaţie inerentă atribuţiilor prezidenţiale. Probabil, Voronin este sub impresia pierderilor suferite în ultimul timp la alegerile başcanului din Găgăuzia şi, recent, la alegerile primarului de Chişinău. Nu l-a felicitat, probabil, fiind încă sub presiunea acestor eşecuri. Comuniştii au venit la putere în anul 2001 pe cale democratică şi, iată, pe cale democratică pierd. Atunci, deşi partidul pe care-l conduceam a pierdut alegerile, am găsit tărie de caracter, l-am sunat pe Voronin şi l-am felicitat cu victoria obţinută. Ar fi bine ca şi cei care sunt astăzi la putere să se deprindă cu democraţia.”

Gheorghe Rusnac, rector al USM: „L-aş fi felicitat în ziua validării alegerilor”

„Ar fi trebuit să-l felicite, dacă a câştigat. Nu consider că acest lucru ar contraveni normelor. Trebuie să-l întrebaţi pe Voronin de ce n-o face. În locul lui, l-aş fi felicitat pe Chirtoacă în ziua în care judecata a validat alegerile. La urma urmei, e vorba de capitală. Cu atât mai mult cu cât şi diferenţa de scor este mai mult decât categorică.”

Ce cred cetăţenii simpli?

Victoria Catană, 49 de ani, Chişinău: „Sfidează alegătorii”

„Nu l-a felicitat poate pentru că îl consideră prea tânăr şi el nu coboară la nivelul lui. În general, Voronin consideră acest popor prost, odată ce a făcut această alegere. Nerespectând votul cetăţenilor, adică nefelicitându-l pe noul primar, aşa cum ar fi fost normal, preşedintele sfidează poporul, adică alegătorii care l-au cocoţat în fruntea republicii.”

Dumitru Arnăut, 53 de ani, Chişinău: „Trebuia să felicite toţi primarii”

„De ce să-l felicite pe Chirtoacă? Asta înseamnă că trebuia să-i felicite pe toţi primarii din republică care au câştigat alegerile. Preşedintele îşi caută de treburile lui şi lasă şi Chirtoacă să-şi facă treaba, dacă a fost ales primar.”

Liliana Beregoi, 21 de ani, studentă: „Voronin a luptat cu Chirtoacă”

„În aceste alegeri, pentru primăria Chişinăului, n-a luptat Iordan cu Chirtoacă, ci Voronin cu Chirtoacă. Dacă l-ar felicita acum, ar însemna că şi-ar recunoaşte înfrângerea. Voronin nu e capabil de asemenea gesturi.”


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum