Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cei trei ciobanei mioritici ai RM

In jos

Cine va place mai mult dintre presedintii RM?

Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_lcap100%Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_rcap 100% 
[ 1 ]
Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_lcap0%Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_lcap0%Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_lcap0%Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_lcap0%Cei trei ciobanei mioritici ai RM Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Total voturi : 1
 
 

Cei trei ciobanei mioritici ai RM Empty Cei trei ciobanei mioritici ai RM

Mesaj Scris de basaru Vin 2 Noi 2007 - 18:56

propun un topic referitor la cei trei presedinti pe care i-am avut pana acum!

Care sunt deosebirile dintre ei , asemanarile...???
Care va place cel mai mult dintre ei?

Care a fost cel mai patriot dintre ei?
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Cei trei ciobanei mioritici ai RM Empty Re: Cei trei ciobanei mioritici ai RM

Mesaj Scris de basaru Vin 2 Noi 2007 - 18:58

Si ca sa spun sincer, personal , nu am observat la nici unul dintre ei vreo sclipire patriotica, nu s-a rupt nici unul dintre ei sa faca ceva pentru acest spatiu mioritic, toti lu kuru lor au tras cat au putut…

Cateva cuvinte despre primul agronom al Tarii - Mircea Snegur:

- desigur - fost activist comunist care ne-a tarait in CSI …
- desigur mare Agrarian , si prin conceptii si prin profesionalism…
- pe timpul lui nenea Snegur, s-a adoptat Constitutia cu controversatul articol 13 al limbii “moldovenesti”, s-a schimbat imnul de stat, si s-a dat autonomie teritoriala gagauzilor.
- el este cel care a facut diferite concesii transnistrenilor, el este cel care i-a dat drumul lui Smirnov, care fusese arestat de autoritatiile moldovenesti.

Ce mai treaba … oricum nu s-a rupt nici urmatorul, filosof inascut : Petru Lucinschi

- dupa ce citisem biografia dumnealui imi ramasese in minte numai cuvinte de alde Rusia, Partidul Comunist, Comsomol, Tadjikistan…. referinte strict sovietice.
-desigur un alt mare agrarian.
- dupa cum precizeaza si pagina de pe Wikipedia “au fost continuate reformele începute de predecesorul său Mircea Snegur, la presiunea organismelor financiare internaţionale”, e si normal, fara presiune din afara cum sa stie omul ce sa faca???
- si trecand peste alte pacate mai mici ale acestui maret sa trecem la cel mai mare - el este acela care a făcut mari concesii Moscovei în chestiunea Transnistriei şi a trupelor ruse (Armata a XIV-a) cantonate acolo. El este cel a semnat la 8 mai 1997 cu Federaţia Rusă a “Memorandumului privind principiile normalizării relaţiilor între Moldova şi Transnistria”,recunoscand de facto independenţa statală a autoproclamatei Republici Moldoveneşti Nistrene, ridicând-o la rang egal cu Republica Moldova. Si pentru ce toate astea? desigur ca pentru fundul lui, Dumnealui mai vroia sa puna mana pe un mandat prezidential, sperand la sustinerea Rusiei.

da… o personalitate care a facut tot ce a putut… dar sa nu uitam de cel mai mare ciobanel - batiushka nostru - Vladimir Voronin:

de Domnia lui si de toata politica lui impreuna cu toate exprimarile lui scandaloase cred ca toata lumea stie, nu cred ca mai e cazul sa mai zic ceva.

ce se facea Moldova fara ei… nici nu vreau sa-mi inchipui… cum nu ai da, cred ca mai bine iesea oricum…

Sa ne aiba Domnul in paza in continuare, cu speranta ca va aparea si prin partile noastre soarele.
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum