Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007

2 participanți

In jos

Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007 Empty Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007

Mesaj Scris de basaru Joi 24 Ian 2008 - 16:06

Orasele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007

Pe 22 ianuarie, Consiliul municipal Chişinău a aprobat proiectul de înfrăţire a oraşelor Chişinău şi Iaşi.
Acesta a fost susţinut în unanimitate de cei 26 de consilieri prezenţi la şedinţă. În cadrul discuţiilor pe marginea acestui subiect, consilierul creştin-democrat, Alexandru Corduneanu a afirmat că “aceste înfrăţiri sunt necesare pentru europenizarea Chişinăului si pentru promovarea unor proiecte transfrontaliere de pe urma carora sa castige ambele parti. Iniţiativa de a ne înfrăţi cu Iaşi a fost discutată în luna iulie, în cadrul unei întrevederi la care am participate eu şi domnul primar împreună cu deputatul Petru Movilă".

La rândul său, Eduard Muşuc a afirmat că fracţiunea social-democrată consideră înfrăţirea celor două oraşe destul de importantă. “Desigur noi susţinem acest proiect. Dar, considerăm ca nu este corect ca acest subiect să fie inclus în ordinea de zi fără cunoştinţa consilierilor. Această înfrăţire nu trebuie să fie o acţiune politică a vreunui partid. Ea trebuie să se răsfrângă asupra tuturor domeniilor”.


Protocolul de înfraţire dintre cele două oraşe se ratifică cu ocazia zilei de 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007 Empty Re: Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007

Mesaj Scris de basaru Sam 26 Ian 2008 - 12:11

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

După cum a declarat primarul de Iaşi Gheorghe Nichita, este o zi cu totul şi cu totul specială. „Pentru noi este un an cu totul de excepţie, ne-a hărăzit Dumnezeu să trăim pe cel de-al 600-lea an de la atestarea documentară a oraşului Iaşi, acest oraş care are vocaţia unirii, acest oraş al culturii, acest oraş al spiritualităţii care înseamnă enorm de mult pentru România şi poate să însemne mult pentru Europa”, a mai adăugat primarul Nichita, menţionând că administraţia Iaşului a gândit de mult acest moment al înfrăţirii cu municipiul Chişinău. „Mă bucur că eforturile comune se împlinesc într-o zi în care Dumnezeu ne arată răsplata pentru acest popor. Sper să fie un moment de referinţă pentru cei care au diferite responsabilităţi, dar şi pentru cei care intenţionează să le asume”, a precizat, emoţionat, Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iaşi.

La rândul său, primarul Chişinăului a adresat un apel la o mai bună colaborare a celor două comunităţi. „Acum 14 ani am venit la Iaşi pentru a acumula cunoştinte şi pentru asta le mulţumesc profesorilor mei de la Liceul „Costache Negruzzi”. Acum sunt din nou la Iaşi, dar pentru a acumula mai multă experienţă şi a întări legăturile dintre Iaşi şi Chişinau”, astfel şi-a început discursul său Dorin Chirtoacă. Potrivit dânsului, înfrăţirea a fost, este şi va fi una permanentă, iar astăzi aducem şi un document oficial în acest sens. „Am avut podurile de flori, acum dorim să fie punţi europene şi sper că această înfrăţire să fie realizată astfel încât între „noi şi noi” să se înfiltreze o legătură şi mai strânsă”, a arătat primarul municipiului Chişinău.

Simbolic, Gheorghe Nichita i-a oferit lui Dorin Chirtoacă cele 8 volume ale cărţii „Documente privitoare la istoria oraşului Iaşi (1408-1790)”, semnată de prof. dr. Ioan Caprosu, cheia oraşului Iaşi, stema de la 1859 şi un tablou cu Palatul Culturii. De cealaltă parte, primarul Chirtoacă i-a oferit edilului ieşean enciclopedia şi un album al Chişinăului, ediţia completă a operei lui Eminescu, o icoană a lui Ştefan cel Mare şi Sfânt şi ţărână moldovenească.

Potrivit protocolului de înfrăţire, administraţiile celor două oraşe îşi vor intensifica activităţile de colaborare în toate domeniile, inclusiv economice, culturale şi vor realizare proiecte transfrontaliere.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

imagini PROtv


Ultima editare efectuata de catre in Dum 27 Ian 2008 - 22:20, editata de 2 ori
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007 Empty Unirea

Mesaj Scris de Vladius20061 Dum 27 Ian 2008 - 20:10

Eu creg ca este bine ca sau infratit aceste doua orase. Cu aceasta infratire Romania si Moldova au facut un pas spre unire, de ce spre unire?Se spune ca Iasul orasul unirii.
Vladius20061
Vladius20061
basarabean

masculin Number of posts : 154
Age : 31
Localizare : Floresti
Hobby : Bună
Registration date : 30/12/2007

Sus In jos

Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007 Empty Re: Oraşele Iaşi şi Chişinău se înfrăţesc azi, 24 ianuarie 2007

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum