Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Televiziunea şi limba.

2 participanți

In jos

Televiziunea şi limba. Empty Televiziunea şi limba.

Mesaj Scris de Vladius20061 Mier 6 Feb 2008 - 22:09

Ce televiziune avem noi? Numai rusă, da sunt şi canale româneşti dar nu cred că tineretul de azi să-şi petreacă timpul liber uitîndu-se la ele, preferatele canale ale tineretului sunt "CTC" şi "ORT" canale ruseşti.Cum noi putem avea o cultură bogată dacă nu ştim şi nici nu vrem să ştim limba maternă limba română.
Vladius20061
Vladius20061
basarabean

masculin Number of posts : 154
Age : 31
Localizare : Floresti
Hobby : Bună
Registration date : 30/12/2007

Sus In jos

Televiziunea şi limba. Empty Re: Televiziunea şi limba.

Mesaj Scris de basaru Vin 8 Feb 2008 - 10:46

Adevărul e că televiziunea în Republica Moldova este de abia în formare, posturi locale nu sunt chiar aşa de multe cum ar fi nevoie. Un EuroTV, un ProTV Chişinău aşa mai cunoscute, TV NIT , în rest ... Şi de asta nici nu mă miră că mulţi se reprofilează la posturi din afară, cele din Rusia, Ucraina sau România , în care desigur cele ruseşte au o pondere mai mare.

În ceea ce priveşte tineretul, cred că sunt mai mult interesaţi de mijloace de folosire a timpului liber ca de exemplu internetul.
Eu de exemplu nici nu am nevoie de televizor pentru că internetul îmi poate satisface toate nevoile mele de informatie şi pot să privesc şi orice post TV, de oriunde vreau (desigur din Moldova nu prea poţi), aşa că nu sunt constrâns de nici o limitare teritoriala, geografica !!!
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum