Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Protest antiromânesc la Chişinău

In jos

Protest antiromânesc la Chişinău Empty Protest antiromânesc la Chişinău

Mesaj Scris de Vladius20061 Lun 1 Dec 2008 - 22:51

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Protest antiromânesc la Chişinău

ФVî ne proidiote!Ф

Şi totuşi, de Ziua Naţională a României, basarabenii au încins ДHora UniriiФ

Ieri, un grup de tineri rusolingvi au încercat să împiedice depunerea de flori la monumentul lui Ştefan cel Mare şi Sfânt din Chişinău, cu ocazia Zilei Naţionale a României. Printre cei care au trebuit să se confrunte cu ДrezistenţaФ acestora au fost reprezentanţii primăriei Chişinău, în frunte cu primarul Dorin Chirtoacă, delegaţia Ambasadei Române, condusă de ambasadorul Filip Teodorescu, lideri şi reprezentanţi ai partidelor politice de opoziţie, preşedintele Departamentului pentru Românii de pretutindeni, Mihai Gheorghiu, preşedintele Comitetului Helsinki pentru Drepturile Omului din Moldova, Ştefan Urâtu, elevi şi profesori de la Liceul ДLucian BlagaФ din Tiraspol etc.

Angelina Olaru

Deşi în preajma monumentului puteau fi văzute două maşini de poliţie, forţele de ordine nu au intervenit şi nu au luat măsurile de rigoare. Tinerii purtau lozinci precum: ДCăraţi-vă acasă şi sărbătoriţi. Sărbătoarea noastră este pe 27 augustФ, ДNu vă implicaţi în treburile interne ale RM!Ф, ДŞtefan cel Mare este domnitorul MoldoveiФ, ДStop finanţarea trădătorilor RM!Ф. Unul dintre protestatari scanda la portavoce: ДFraţii noştri, fraţi români, vă purtaţi iar ca stăpâniФ, ДAmbasada României a uitat de omenieФ, ДPlecaţi acasă şi uniţi-vă cu alţiiФ etc. Manifestanţii s-au declarat ДpatrioţiФ şi Дapărători ai statalităţii RMФ.

ДCineva mi-a strigat: ДVî ne proidiote!Ф (ДN-o să treceţi!Ф), dar mi-am făcut drum printre aceşti indivizi, de altfel, ca şi toţi ceilalţi colegi. Le-am spus protestatarilor că drepturile lor se termină acolo unde se încalcă drepturile altor oameniФ, a declarat Ştefan Urâtu. ДRegretăm că nu am avut camera de luat vederi ca să filmăm acţiunea, probabil că pe viitor ar trebui să fim mai precauţi şi să le explicăm acestor tineri cine, de fapt, le încalcă drepturile. Poate ar fi cazul chiar să acţionăm în judecată persoanele cu un asemenea comportament, deoarece am observat mai mulţi inşi în civil care îndemnau participanţii la ilegalităţiФ, a menţionat preşedintele Comitetului Helsinki.

În cele din urmă, protestatarii au fost împinşi la o parte de reprezentanţii Partidului Liberal Democrat, veniţi să depună flori la monumentul lui Ştefan cel Mare. Sărbătoarea a continuat. Îmbrăcaţi în straie populare, purtând icoane şi steaguri tricolore, membrii Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din România şi RM au încins ДHora UniriiФ în jurul monumentului lui Ştefan cel Mare. Tinerii au interpretat cântece patriotice şi bisericeşti. ДAm venit cu foarte mare dragoste să fim alături de românii din RM şi să conştientizăm jertfa predecesorilor noştriЕФ, a declarat Cornel Ursachi, membru ASCOR din Buzău.
Vladius20061
Vladius20061
basarabean

masculin Number of posts : 154
Age : 31
Localizare : Floresti
Hobby : Bună
Registration date : 30/12/2007

Sus In jos

Protest antiromânesc la Chişinău Empty Re: Protest antiromânesc la Chişinău

Mesaj Scris de Vladius20061 Lun 1 Dec 2008 - 23:00

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Hora Unirii La Chisinau
Vladius20061
Vladius20061
basarabean

masculin Number of posts : 154
Age : 31
Localizare : Floresti
Hobby : Bună
Registration date : 30/12/2007

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum