Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

presa basarabeana

3 participanți

In jos

presa basarabeana Empty presa basarabeana

Mesaj Scris de basaru Lun 20 Noi 2006 - 15:46

Agentii de presa

Agenţia Informaţională de Stat „Moldpres’ - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Agentia Informaţionala din Transnistria - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asociaţia presei independente - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
BASA-press - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Deca-press - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Info Prim - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Infotag - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Interlic - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Moldova azi - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Newsmoldova - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ziare

АиФ Молдова - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
AutoExpert - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aquarelle - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Business Class - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Camera de Comerţ şi Industrie - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Capital Market - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Contrafort - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ECO - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Elita - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Fin CONSULTANT - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Flux - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Jurnal de Chişinău - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Literatura şi arta - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Moldova Suverană - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Promoplus - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Punkt - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
PROConsumator - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Revista Sud-Est - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Timpul de dimineaţă - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ziarul de gardă - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Кишиневские новости - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Коммерсант Плюс - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
КП в Молдове - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Молдавские Ведомости - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Независимая Молдова - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
СП - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Экономическое обозрение - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Portaluri de stiri online

News Yam - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Unimedia - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
PRESS обозрение - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre in Dum 2 Dec 2007 - 15:39, editata de 6 ori
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de S_J Lun 8 Ian 2007 - 16:30

"CORIDOR"

Coridor este un mic ziar editat de către studenţii FJSC (Facultatea de Jurnalism si Stiinte ale Comunicarii, USM) care reflectă, prezintă şi analizează viaţa din cadrul facultăţii şi din exteriorul acesteia.
Echipa ziarului încearcă să "hrănească" potenţialul cititor cu cât mai multă informaţie sperând că pe viitor el să devină unul fidel.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Comentariul meu:
Eu sunt unul din membrii echipei ziarului... Smile
Inca o precizare: din cauza situatiei financiare si... INVIDIEI este asa mic... Sad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre in Joi 22 Feb 2007 - 17:58, editata de 7 ori
S_J
S_J
Moderator

masculin Number of posts : 263
Age : 38
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de veronique Lun 8 Ian 2007 - 22:42

hmm, numai baieti in echipa de redactie...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
veronique
veronique
Moderator

feminin Number of posts : 368
Age : 39
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de S_J Lun 8 Ian 2007 - 22:44

Asa a iesit de la inceput si traditia continua... Smile Dar fetele ne sustin!
S_J
S_J
Moderator

masculin Number of posts : 263
Age : 38
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de basaru Mar 9 Ian 2007 - 20:09

peste aproximativ o luna impliniti un an de existenta...
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de S_J Mar 9 Ian 2007 - 22:22

Exact... Smile Si avem de gand sa facem o mica sarbatoare...

P.S. Da' chiar va rog sa va spuneti opinia despre ziar... Poate imi dati si vreo sugestie (as fi tare bucuros daca ar fi una buna) Smile
S_J
S_J
Moderator

masculin Number of posts : 263
Age : 38
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de veronique Mar 9 Ian 2007 - 23:57

sugestia sau opinia, care dintre ele sa fie buna?Wink
veronique
veronique
Moderator

feminin Number of posts : 368
Age : 39
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de S_J Mier 10 Ian 2007 - 0:00

Sugestia... Opinia poate sa fie de orice fel ! Smile
S_J
S_J
Moderator

masculin Number of posts : 263
Age : 38
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de veronique Mier 10 Ian 2007 - 0:05

just teasing you...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
veronique
veronique
Moderator

feminin Number of posts : 368
Age : 39
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de basaru Vin 2 Mar 2007 - 13:21

despre situatia presei de la Chisinau


În presa de la Chişinău, de la ’90 încoace, nu a avut loc nicio polemică de idei; până la urmă, orice început de polemică a deraiat, a degenerat şi s-a încheiat cu înjurături mustoase şi cu ridicatul festiv al poalelor. Una la mână. Două la mână - în presa noastră sunt foarte puţini (sau nu există chiar deloc) ziarişti care au idei şi pot polemiza. În categoria ziariştilor fără idei mă includ înainte de toate pe mine. Nu sunt un ziarist care naşte idei, parazitez şi eu, ca şi colegii mei, pe nişte idei născute de alţii, până la noi. (Singurul ziarist din spaţiul românesc care a avut idei a fost Mihai Eminescu, în sec. XIX. În sec. XX, Nae Ionescu, fiind filozof, a comentat idei, iar Pamfil Şeicaru a valorificat idei). Noi, generaţia de ziarişti ai anilor ’90, nici nu naştem, nici nu comentăm, nici nu valorificăm idei - da, avem poate uneori câte un gândişor, dar acesta nu „trage” la statutul de idee. Cel care pretinde că are idei e un şarlatan - dacă ziaristica noastră ar fi o ziaristică de idei, Moldova nu ar fi ajuns acolo unde a ajuns. „Ideile” noastre sunt de fapt nişte iepuraşi fricoşi - genial a spus Petru Cărare: „Bate vântul critic şi-mi adună iepurii gândirilor la dos”! Uite aşa, de ani de zile, „iepurii gândirilor” noastre ziaristice stau „la dos”, de teama „vânturilor critice” care bat dinspre guvern, parlament, preşedinţie, securitate… Şi ca aceste vânturi să nu-i dea la pământ, unii intră benevol sub talpa papuc-ului, sub labele ursu-lui şi lupu-lui şi, bineînţeles! - sub aripa cioroi-ului ocrotitor. Astfel, ziaristul devine propagandist, iar propagandistul, precum se ştie, nu are idei proprii, nu naşte idei, ci propagă idei străine, stilizează informaţiile pe care i le furnizează patronul, patronul patronului, securitatea, preşedinţia…

O ziaristică de idei, pusă în slujba naţiunii, mi se pare că e altceva decât ceea ce avem noi astăzi. Uneori, mi se pare că avem, totuşi, o ziaristică de idei, chiar am iluzia că fac parte şi eu din această ziaristică, dar, vai, cu adevărat avem doar ziaristică de curte. Adevărata ziaristică de idei încă nu s-a născut, întârzie să se nască şi mă tem că naşterea ei va fi posibilă doar prin cezariană cu Occidentul pe post de medic... Presa noastră de astăzi încă nu a ieşit din „pielea de şarpe” a modelului leninist de „agitator colectiv”. „Ideile” pe care credem că le avem nu pot răsturna niciun prăpădit de ministru, ca să nu mai vorbesc de idei mari, care pot schimba un regim, un curs politic.

Aşadar, de ce nu polemizăm? Fiindcă este inutil să polemizezi cu nişte ziarişti cu morala profesională „degresată”, reciclaţi în propagandişti, lustruitori de imagine ai patronului şi ai patronului patronului lor. Şi mai este ceva, foarte important, care uneori ne scapă:

există, totuşi, un drept la opinie. Dacă un ziarist exprimă o opinie care nu coincide cu a mea, de ce trebuie, neapărat, să-i sar la beregată? Eu îmi continui drumul. Dacă un nebun, întâlnindu-mă pe drum, mă provoacă la o „discuţie”, de ce trebuie să mă opresc? Eu merg mai departe unde, poate, dau de un înţelept. Ca ziarist, pretind un singur lucru: să mi se respecte dreptul meu la opinie, inclusiv la greşeală, precum şi eu respect acest drept al oponenţilor (şi greşiţilor) noştri.

Neîndoios, cel mai urât fenomen din presa noastră e acela când ziariştii - care prin definiţie trebuie să polemizeze, totuşi, cu Puterea, cu politicienii, „polemizează” - la comanda patronilor! - cu colegii lor de breaslă. Adevărata ziaristică de idei se va naşte atunci când va dispărea acest fenomen. Aşa cred eu. Şi nimeni nu are dreptul să-mi interzică să cred aşa. Repet, dacă îmi apare în cale un nebun care are chef de harţă sau de vorbă, nu mă opresc, merg înainte pe drumul ales, poate îmi iese în cale un înţelept. Nu ar fi oare un păcat să ratezi o discuţie cu un înţelept din cauza unui nebun? Şi apoi, mai sunt şi egoist: viaţa unui ziarist e scurtă, de ce să o împart cu un nebun?

Constantin Tanase
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de basaru Joi 6 Feb 2020 - 12:25

Glasul” a fost primul ziar cu alfabet latin de pe teritoriul Basarabiei anilor '90, în limba română, tipărit la început clandestin la Riga și Vilnius. Prima ediție a ieșit de sub tipar la 15 februarie 1989, iar în editorialul introductiv scriitorul Ion Druță scria că „în Moldova, adevărurile mari, temeinice, de căpătâi, aproape că nu se mai rostesc”.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

presa basarabeana Empty Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum