Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Podul de flori, poduri peste Prut

In jos

Podul de flori, poduri peste Prut Empty Podul de flori, poduri peste Prut

Mesaj Scris de Beauty Joi 6 Mai 2010 - 22:49

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Podul de flori, poduri peste Prut


Pe 6 mai 1990, mii și mii de români au trecut nestingheriţi de ostașul sovietic apele râului care ne-a despărțit de Țară. Apele Prutului au fost inundate de flori albe, semn al unui dor niciodată stins în inimă de frate despărțit. Prutul a devenit atunci centrul unui eveniment care nu s-a mai repetat.

Cu certitudine CEL MAI IMPRESIONANT eveniment trăit de la intrarea forțată în imperiul sovietic. Sunt oameni care plâng și azi peste Podul de Flori din 6 mai 1990.
Deși de atunci au trecut două decenii. A fost frumos acel început de revenire în țară, acasă.
În aceste zile, când se împlinesc 20 de ani de la acel eveniment, a trecut pe la redacție un cetățean, care mi-a spus că idealul nostru va fi realizat doar atunci când vom construi OPT poduri peste Prut! „Partea română să le construiască, dar și Moldova să se implice. Să deschidem un cont bancar pentru toți oamenii de bună-credință și aici și în România și să construim, să înălțăm OPT poduri. Atunci procesul de integritate a neamului românesc va fi unul ireversibil!”. De ce anume 8 poduri, l-am întrebat. Vor trece ani și veți înțelege, mi-a răspuns cetățeanul cu idei ingenioase.
Pe 30 aprilie am asistat la un eveniment care într-un fel susține ideea edificării podurilor peste Prut

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Beauty
Beauty
veteran
veteran

Number of posts : 2697
Localizare : in iad
Registration date : 09/10/2006

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum