Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

3 participanți

In jos

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori Empty Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

Mesaj Scris de basaru Lun 5 Feb 2007 - 12:10

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

Numărul personalului didactic din instituţiile preuniversitare care îşi desfăşoară activitatea de instruire în anul de studii 2006/07 a înregistrat cifra de 39,2 mii persoane (cu 1.704 persoane mai puţin faţă de anul de studii 2005/06).

Din numărul total al personalului didactic din şcolile din republică, 81,8% au studii superioare şi 14,1% - studii medii de specialitate. Din efectivul total al personalului didactic ponderea majoră le revine persoanelor de sex feminin - 82,9%.

Structura cadrelor didactice după vechimea în munca pedagogică se prezintă în felul următor: cea mai mare pondere revine personalului cu vechime în muncă pedagogică de 18 ani şi peste - 61,1%, 13-18 ani - 12,3%, 8-13 ani - 8,9%, trei-opt ani - 9,5%, iar cea mai mică pondere o deţin tinerii specialişti cu vechime în munca pedagogică de până la trei ani - 8,2%.

Proporţia elevi/profesor în anul de studii 2006/07 a constituit 1/13. Pe parcursul ultimilor ani a marcat tendinţe de majorare numărul personalului didactic în vârstă de pensionare. Ponderea acestei categorii s-a majorat comparativ cu anul de studii 2000/01 cu 6,6 puncte procentuale şi constituie 5,3 mii de persoane.

Salariul mediu lunar în sfera învăţământului în anul 2006 a constituit 1211,6 lei sau 71,5% din salariul mediu lunar pe republică (1695,4 lei).

(Info-Prim Neo)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori Empty Re: Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

Mesaj Scris de S_J Lun 5 Feb 2007 - 22:29

basaru a scris:Numărul personalului didactic din instituţiile preuniversitare care îşi desfăşoară activitatea de instruire în anul de studii 2006/07 a înregistrat cifra de 39,2 mii persoane (cu 1.704 persoane mai puţin faţă de anul de studii 2005/06).

Cum să crească numărul profesorilor, dacă guvernanţilor li-i în cot de starea şi viaţa lor?... şi nu numai a lor... Toate categoriile de persoane sau, mai bine zis, profesii, fără ajutorul cărora ne-am descurca mai greu (lejer spus), sunt ignorate şi chiar lăsate în voia sorţii, lăsate să fie luate de valurile (puternice) migraţiei... Ce ne-am face noi fără şoferi de troleibuze? fără măturători? (s-a întrebat cineva vreodată, când a ieşit dis-de dimineaţă din casă, cine şi când a reuşit să măture în faţa blocului, astfel încât să nu afecteze prospeţimea aerului de primăvară!?)... fără profesori? (cine va educa generaţiile care vin, nişte generaţii electronice şi lipsite de responsabilitate? cine le va cultiva principiile morale, etice şi estetice?...)

În curând vom duce lipsă şi de profesori universitari... Or, salariul unui tânăr lector, care constituie în jur de 1500 lei, nu este suficient nici pentru a-şi procura o scurtă de iarnă... Dar din ce să-şi cumpere medicamente (în caz de boală), cum să se alimenteze sănătos sau din ce să-şi cumpere o carte din care să se informeze suplimentar pentru ore...?
[Ei mai degrabă îi bagă un supliment la salariu (vreo 2000 lei, nu mai mult[!]) ministrului Învăţământului pentru "merite deosebite" în nuştiu ce....ABSURD!!!]

Aceste întrebări ar trebui să şi le pună cei care şi-au asumat responsabilitatea de a veni în fruntea cetăţenilor lor!...
S_J
S_J
Moderator

masculin Number of posts : 263
Age : 38
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori Empty Re: Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

Mesaj Scris de basaru Mar 6 Feb 2007 - 12:41

Au ramas in invatamant doar acei care au ani buni in invatamant si care altceva nu prea stiu sa faca , si au ramas ca sa aiba macar o vechime mai mare pentru a-si mai mari pensia...

Pentru ca sa fim sinceri cine vrea conditiile actuale sa-si faca o cariera in domeniul invatamantului?...
eu de exemplu cu toate ca m-am inscris la un modul pedagogic ( deoarece era gratis pentru cei la fara taxa) nici nu am de gand sa devin vreun profesor de economie...
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori Empty Re: Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

Mesaj Scris de veronique Sam 17 Feb 2007 - 22:48

basaru a scris:
eu de exemplu cu toate ca m-am inscris la un modul pedagogic ( deoarece era gratis pentru cei la fara taxa) nici nu am de gand sa devin vreun profesor de economie...

La oportunitatile pe care le ai in ceea ce priveste o cariera, ar fi si pacat sa te apuci sa predai economia prin licee. Doar daca te gandesti la o cariera universitara, asta e parca alta treaba, cel putin in Romania.
veronique
veronique
Moderator

feminin Number of posts : 368
Age : 39
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori Empty Re: Instituţiile preuniversitare rămân fără profesori

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum