Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

RM & Romania = ?

+9
Blaster
Beauty
pikaj
Administrator
S_J
alina
sad_man
veronique
basaru
13 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty RM & Romania = ?

Mesaj Scris de basaru Sam 25 Noi 2006 - 1:21

Rezumarea primului mesaj :

Am vazut un post referitor la un subiect foarte mult discutat - UNIREA - pe un forum ,care mi-a trezit interesul :

Problema Unirii are mai multe aspecte: politice, economice si identitare. Problemele economice sunt de inteles si daca ne-am dori mult intr-un final am iesi la niste ape curate, daca s-ar pune problema unirii. cu multa munca, transpiratie si vointa am reusi pana la urma.

Intr-adevar, actuala clasa politica este mai degraba antiunire, cu cateva exceptii (poate o parte din cei care formeaza Alianta Moldova Noastra si PSL-ul). PPCD-ul si mai ales Iurie Rosca este un proroman de fatada, care defapt este un KGB-ist mascat in nationalist extremist si care face jocul Moscovei. Cat despre popularitatea comunistilor, trebuie sa mentionam ca la ultimile alegeri au luat totusi sub 50% din voturi in comparatie cu 70% la alegerile precedente. Exista mai multi factori care favorizeaza mentinerea lor la putere, dar asta e un subiect aparte. Sub aspect politic, ideea e ca ar fi sufiecient sa nu mai fie comunistii majoritari sau macar sa dispara Voronin ca lider (ptr ca el e cel care conteaza si nu partidul in sine) ptr ca sa existe vointa politica prounire.

Dar problema cea mai mare este cea a identitatii. In acest moment basarabenii sunt foarte confuji in ceea ce priveste identitatea lor nationala. Si asta nu e doar problema romanilor din RM, dar in egala masura si a rusilor. Intr-adevar, exista o tendinta de a dezvolta o mandrie nationala moldoveneasca, diferita de identitatea romaneasca, dar si de cea ruseasca. Aceasta tendinta este sustinuta odata de rusi si a doua oara de basarabenii (adica romanii din RM) care in diferite situatii au fost dezamagiti de atitudinea romanilor din Romania (fie ca au fost tratati ca inferiori, fie au fost numiti rusi etc.). Deobicei, acestia sunt oameni care nu stiu prea multa istorie si nici nu-i intereseaza si care apreciaza situatiile dupa aparente si experiente imediate. Altfel spus, sunt oameni frustrati, care in felul acesta isi gasesc un refugiu identitar. Veti intreba de ce am bagat rusii in aceasta oala? Care ar fi frustrarile lor. Frustrarile identitare ale rusilor din MD sunt mult mai mari decat isi imagineaza chiar si multi romani din Basarabia. In incercarea lor de a se identifica cu mama Rusia ei se confrunta cu reticenta rusilor din Rusia, care ii trateaza ca moldoveni si nu ca rusi. In Rusia si mai ales la Moscova, ptr a te identifica ca nationalitate conteaza locul de unde vii si mai putin faptul ca vorbesti rusa. Ptr rusi e absolut firesc ca toata lumea sa vb rusa (de, obiceiuri imperiale din timpuri sovietice). Deci, limba nu este un reper identitar ptr ei. Asadar, rusii nostri la Moscova sunt tratati ca moldoveni. Si ptr ca la Chisinau nici intr-un caz nu se pot numi romani (roman si rus sunt antonime atat in mintea romanilor de oriunde cat si a rusilor din Basarabia) le este mult mai usor sa se numeasca moldoveni. (Situatia rusilor in MD si relatiile interetncie sunt si aceastea un subiect aparte). Aceasta tendinta de a dezvolta o identitate moldoveneasca se pliaza perfect pe planurile Moscovei (dupa principiul divide si conduce). la fel au procedat si cu alte natiuni cu o identitate puternica din fost URSS (vezi cazul Georgiei, de exemplu). Dar le convine si comunistilor aflati la putere, care fac tot ce pot ptr a alimenta aceasta tendinta pe care vor s-o transforme intr-un adevar absolut. Opera asta a fost inceputa inca in Rusia tarista, continuata (cu mult succes) de sovietici. Si uite ca azi avem niste produse ale acestui mecanizm care chiar cred intr-o identitate moldoveneasca. Ptr ei asta e adevarul cu care s-au nascut si tin neaparat sa-l instaleze definitiv. Si daca tot sunt la putere de ce sa n-o faca. De aici odioasele actiuni cu dictionarul MD-RO sau cu istoria integrata s.a.m.d.

Dra exista si o alta categorie. cei care nu au reusit sa fie contaminati. cei mai multi sunt tineri (pana in 30 de ani), scoliti si oameni activi. Ei nu sunt de acord cu politica dusa de actuala putere si sunt proromani si prounire. Au si ei frustrarile lor. Ptr ca unora dintre ei li se intampla sa aiba toata inima deschisa ptr Tara Mama si acolo sa fie intrebati "Unde ai invatat tu sa vorbesti asa bine romana?" sau "E adevarat ca voi acasa vorbiti rusa?" s.a.

Dar trebuie sa intelegem ca aceste categorii, ca in orice expunere teoretica sunt niste categorii oarecum pure, care in realitate se regasesc si in variante mixte. De exemplu cei care sunt proromani (ptr ca stiu istoria si inteleg niste adevaruri istorice), dar nu sunt ptr unire ptr ca au trait experiente negative in relatiile cu romanii din Romania.

Mda, probabil v-am inebunit cu atatea explicatii. Dar le consider absolut necesare daca vrem sa intelegem ce se intampla cu adevarat in RM. Expunerele emotive ne dau un anume indiciu despre starea de spirit, dar nu ne ajuta prea mult sa intlegem cum stau lucrurile de fapt. ptr orice lamuriri, opinii pe un aspect anume, va stau la dispozitie. Intebati fara retineri. Si i-as ruga si pe alti forumisti din RM sa nu se leneveasca in a da explicatii. In felul acesta veti fi pusi in situatia de a gandi problemele si de a gasi explicatii cat mai plauzibile la problemele cu care va confruntati. Iar colegii nostri din RO vor avea o imagine mai clara despre ceea ce se intampla aici. Numai asa putem evita neintelegerile si confuziile care apar intre noi.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos


RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de pikaj Mier 5 Dec 2007 - 11:57

Un strop de durere pateaza sufletul,
Privind in jur, hamali suntem cu cugetul.
Caram in neuroni o pata de negreata
si credem ca gindim...
Prostia-i mare, si ne sta pe fata.
Trintim cu pumnu-n piept de tocmai ne-ncruntam,
Si rupem haina-n doua, suntem viteji,... STRIGAM!!!
Dar iata daca vine negrata si prostie,
Suntem mai iuti ca moartea, Ne pierdem,
si nimeni nu ne stie.......Sad

Parerea mea.........................
pikaj
pikaj
membru activ
membru activ

masculin Number of posts : 112
Age : 35
Localizare : Romania Mare
Registration date : 05/11/2007

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de pikaj Dum 9 Dec 2007 - 16:31

avem un neam, sal aparam!!!!!!!!!!
pikaj
pikaj
membru activ
membru activ

masculin Number of posts : 112
Age : 35
Localizare : Romania Mare
Registration date : 05/11/2007

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de Beauty Joi 27 Dec 2007 - 12:48

pacat ca-s putini aparatori...
Beauty
Beauty
veteran
veteran

Number of posts : 2697
Localizare : in iad
Registration date : 09/10/2006

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de pikaj Vin 28 Dec 2007 - 17:49

noi nu suntem putini, suntem multi dar dormim!!!!!!!!
Desteaptate romane
din somnul cel cde moarte
In care te-adincira
Barbarii de tirani
Acum su niciodata
Creazati alta soarta
La care sa se-nchine
Si cruzii tai dusmani!!!!!!!
Exclamation king
pikaj
pikaj
membru activ
membru activ

masculin Number of posts : 112
Age : 35
Localizare : Romania Mare
Registration date : 05/11/2007

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de Blaster Lun 1 Sept 2008 - 20:57

unirea depinde in primul rand de noi, noi oamenii de rand, degeaba atatea partide si oameni "importanti". NOI suntem Romania.
Blaster
Blaster
aliat
aliat

masculin Number of posts : 20
Age : 35
Localizare : Targoviste
Registration date : 30/08/2008

http://romaniaintreaga.forumotion.net

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de istrate Sam 28 Mar 2009 - 22:55

Unirea Moldovei cu Romania este unul din obiectivele de pe agenda lui Basescu. Nu stiu daca v-a reusi in acest mandat sa o duca la bun sfarsit. Din cate am citit in presa, rusia a dat unda verde dar fara Transnistria.
Din cate il cunosc Basescu este un om perseverent si sufletist, si ce-si pune in cap realizeaza.
Referitor la alegerile prezidentiale din Romania, el nu are in prezent un contracandidat puternic. Insa cred ca popularitatea si simplitatea sa de a se adresa electoratului ii va aduce un nou mandat. Citeste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

istrate
spion

masculin Number of posts : 1
Age : 53
Localizare : Romania
Hobby : Muzica
Registration date : 28/03/2009

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de Beauty Dum 29 Mar 2009 - 10:12

Toate aceste sunt niste zvonuri dupa mine, cine stie ce politolog si-a expus parerea, daca as auzi asta din gura lui Medvedev, ar fi ceva, dar asa - doar vorbe si vorbe, dar in practica nimic nu se intampla...
Beauty
Beauty
veteran
veteran

Number of posts : 2697
Localizare : in iad
Registration date : 09/10/2006

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de Blaster Vin 10 Apr 2009 - 14:49

sad_man a scris:fratilor o idee personala, sper sa nu-mi sara nimeni in cap
eu cred ca daca se duce Basescu de la conducere s-o zis
cu Unificarea.Il cred imprevizibil si eu sincer nu l-am vazut
niciodata sa tina un discurs de pe foaie,si cred ca este destul
de sincer in ceea ce spune. Acuma sper sa nu gresesc. Very Happy D

nu cred! trebuie doar sa aveti voi un guvern unionist
Blaster
Blaster
aliat
aliat

masculin Number of posts : 20
Age : 35
Localizare : Targoviste
Registration date : 30/08/2008

http://romaniaintreaga.forumotion.net

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de margo Mier 22 Apr 2009 - 22:35

Unirea Basarabiei cu Romania e un vis de secole, care apartine multora din noi. Totusi, frati se singe se pot instraina unul de altul fara sfiala, certindu-se, suparindu-se de moarte...Ce sa mai asteptam atunci noi, bietii de noi, care gindim mai mult ruseste decit romaneste; care mai degraba ne sfadim cu cei de peste Prut decit cu cei dincolo de Nistru!... Mai intii si-ntii tre sa ne schimbam mentalitatea si sa privim adevarul in fata, sa il dovedim neobosit tuturor celor care se incapatineaza sa nege adevaratul nume al patriei, al limbii...
margo
margo
membru activ
membru activ

feminin Number of posts : 130
Age : 34
Localizare : Cimişlia
Hobby : lectura
Registration date : 22/04/2009

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de kaolin1k Dum 19 Iul 2009 - 3:17

Eu sunt din Romania, nu stiu ce sa zic de problema Romania & Rep Moldova,
din cate am observat se bate moneda pe idea de uniune,
eu nu cred ca este posibil sa se unesca cele doua tari,
chiar daca este vorba de aceiasi natie.

In primul rand Romania in momentul de fata face parte dintr-o organizatie care se numeste Uniunea Europeana, unde a intrat destul de greu si este inca monitorizata pe anumite segmente(justitie, ...),
iar daca esti in asemenea organizatii nu te poti uni asa peste noapte cu cine vrei tu, sau cu cine iti da voie Rusia.

In alta ordine de idei eu cred ca populatia din Rep. Moldova este dezorientata, iar unii profita de pe urma acestei situatii, sa va explic si de ce trag acesta concluzie.
Dupa 2 sau 3 ani dupa revolutia din 89 cam prin 1993 am avut contact cu o familie din Balti, pareau a fi romani, ei veneau in Romania sa vanda diverse produse, specific sotul era medic nu o familie foarte de jos in socitatea din Moldova, dansul nu se ocupa de marfa probabil il rusina ideea de comert, insa din discutiile avute cu acesta familie reiesea ca ei nu sunt interesati de uniune, deoarece pentru dansi este bine sa fie undeva la mijloc, sa merga treaba si cu Romania si cu tarile din fostul bloc sovietic.

Problema din Rep Moldova cu comunistii este o problema interna, care trebuie rezolvata de populatia care este sub acest regim si nu de Romania, oamenii de acolo trebuie sa iasa in strada si sa rastoarne regimul actual, cum sa intamplat si in Romania in 89, oamenii din Modova trebuie sa stie ce vor. Privit din exterior problema este delicata, deoarece in Moldova este foarte multa populatie de origine rusa, iar ei sunt reticienti la ideia de schimbare a directiei politice. Plus ca mare procent din populatie sunt oamenii de la sate care sunt foarte usor manipulati cu televizorul, exact cum se intampla si in Romania inainte de 89 si uneori chiar si acuma.

kaolin1k
spion

masculin Number of posts : 2
Age : 47
Localizare : Brussels
Hobby : Sahul
Registration date : 19/07/2009

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de margo Mar 21 Iul 2009 - 18:12

kaolin1k a scris:...Problema din Rep Moldova cu comunistii este o problema interna, care trebuie rezolvata de populatia care este sub acest regim si nu de Romania, oamenii de acolo trebuie sa iasa in strada si sa rastoarne regimul actual, cum sa intamplat si in Romania in 89, oamenii din Modova trebuie sa stie ce vor... .

Ai dreptate. S-a si facut asta dupa alegerile din 5 aprilie. Vom vedea ce se va face si dupa alegerile din 29iulie.... Deja problema unirii este una de ordin mai mult spirituala, personala poate. Atitudinea ce se ia fata de ea este diferita de la om la om. Eu zic ca primul pas este sa scapam de comunisti. Numai numele acesta retrograd inspaimanta, desi se sustine ca e un comunism cu totul altul decat pana in '89.... Oricum, multi au deschis ochii...
margo
margo
membru activ
membru activ

feminin Number of posts : 130
Age : 34
Localizare : Cimişlia
Hobby : lectura
Registration date : 22/04/2009

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de oltenashu Sam 25 Iul 2009 - 13:06

29 iulie 2009 - o data istorica pt RM. Va fi bine, va fi rau ?

oltenashu
aliat
aliat

masculin Number of posts : 28
Age : 44
Localizare : Romania
Hobby : scrisu si cititu
Registration date : 14/05/2009

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de kaolin1k Lun 27 Iul 2009 - 11:37

Poate da Dumnezeu si in urma celor intamplate, voateaza lumea cu democratia. Asta este singura solutie sa scapati de comunisti, si poate dupa cativa ani intrati si voi in Uniunea Europeana.
Dar ma tem ca alde comunistii nu or sa lase ei ciolanul din mana, ce o sa mai faca cei din aparatul de conducere daca vor fi indepartati, or sa tina cu dintii de scaunele lor.
Ideal este sa fie democratie , sa fie o alternanata la guvernare intre fortele de stanga si cele de dreapta, insa este foarte greu, la fel s-a intamplat si in Romania, la inceput a fost foarte greu, imi amintesc ca inte 1990 si 2000 oamenii din Romania erau foarte usor manipulati, plus ca si in Romania sunt multi prosti care voteaza cu turma, insa acuma s-au mai destupat si ei cat de cat, nu vorbesc aici de ultimele alegeri europarlamentare unde au iesit Vadim , Becali si fata presedintelui Basescu.
Domane ajuta sa auzim numai de bine !

kaolin1k
spion

masculin Number of posts : 2
Age : 47
Localizare : Brussels
Hobby : Sahul
Registration date : 19/07/2009

Sus In jos

RM & Romania = ? - Pagina 2 Empty Re: RM & Romania = ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum