Basarabia Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Parlamentul Republicii Moldova

4 participanți

In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de basaru Joi 14 Dec 2006 - 16:40

Parlamentul Republicii Moldova

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Lupu Marian

Mesaj Scris de basaru Joi 14 Dec 2006 - 16:42

LUPU Marian
Presedintele Parlamentului Republicii Moldova
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Nascut la 20 iunie 1966 in municipiul Balti.
Este moldovean de nationalitate.

A absolvit actualul Liceu „Gheorghe Asachi” din Chisinau (1983).

A obtinut diploma cu mentiune la Universitatea de Stat din Moldova, facultatea Economie (1987). A urmat studii postuniversitare (1987-1991).
Doctor in economie.

Cursuri de macroeconomie la Institutul FMI din Washington (1994) si comert international la Institutul OMC din Geneva (1996).

Din anul 1991 a activat in cadrul Departamentului Relatii Economice Externe, iar in anul 1997 a devenit directorul acestuia. Concomitent, in perioada 1992-2000, a fost director executiv al Programului TACIS – Moldova.

Din iunie 2001 este viceministru, iar din august 2003 – ministru al economiei Republicii Moldova.

La 6 martie 2005 a fost ales deputat in Parlament pe lista PCRM.

La 24 martie 2005 este ales in functia de Presedinte al Parlamentului Republicii Moldova.

Poseda limbile franceza, engleza, rusa.

Casatorit, are doi copii.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de basaru Dum 25 Mar 2007 - 13:00

Cum au loc sedintele parlamentare in Moldova?

de exemplu:
Expoziţie gratuită de poze indecente în parlament

La Chişinăul, duelul politic dintre putere şi opoziţie nu are margini. Deputaţii au găsit în cutiile lor poştale câte un plic anonim cu fotografii în care apar Serafim Urechean şi Dumitru Diacov pe o plajă din Iordania, din vremea când Urechean era primarul capitalei.

<object><param></param><param></param></object>
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de basaru Dum 25 Mar 2007 - 13:05

Parlament: Transmisiunile TV în direct, sistate oficial

Transmisiunile TV şi radio, în direct, din parlament au fost sistate de către deputaţii comunişti şi creştin-democarţi. De acum, rămâne la discreţia televiziunii şi radioului public dacă va mai transmite sau nu şedinţele parlamentului.

<object><param></param><param></param></object>
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de basaru Dum 25 Mar 2007 - 13:16

Sistarea TV din parlament: Roşca contraatacă

Liderul creştin-democrat, Iurie Roşca, a fost principala ţintă a opoziţiei, care l-au atacat pe toată durata şedinţei. În tot acest timp, Roşca a tăcut, preferând să le răspundă abia la urmă, printr-un discurs în care i-a atacat pe toţi liderii de partid. În cele din urmă, Roşca le-a cerut acestora să nu mai grohăie.

<object><param></param><param></param></object>
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty parlament

Mesaj Scris de basaru Dum 28 Oct 2007 - 21:27

..discutii si conflicte in ceea ce priveste statul limbii in Republica Moldova continua , am impresia , in toate sedintele parlamentare.

sa luam ca exemplu sedinta din 19 octombrie 2007, fragmente din stenograma sedintei de pe site-ul web al parlemtului:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

astfel in dezbterea unei legi in ceea ce priveste sanatatea mentala , se ridica o oarecare Doamna Ludmila Borgula,, vorbitoare de limba rusa , desigur ca de pe listele comunsitilor... astfel aprinde spiritele prin intrebarea dumneaei in limba rusa...Cel care se ridica din partea opozitiei e Domnul Gheorghe Susarenco :

Domnul Gheorghe Susarenco:

Domnule Presedinte,

O problema de procedura: noi nu sintem vinovati ca sint deputati care stau cite 20 de ani in Parlamentul acesta si nu stiu limba romana sau de stat, cum ii zic comunistii. Dar ar fi bine ca acei de la tribuna centrala sa vorbeasca in limba de stat sau romana, (Rumoare in sala.) “Moldoveneasca” dumitale o numesti, asa limba nu exista. (Rumoare in sala.)

Domnul Marian Lupu:

Asa, stimati colegi...

Domnul Gheorghe Susarenco:

Eu repet, repet pentru cei care nu stiu cum se numeste limba noastra. (Rumoare in sala.) Eu consider ca cei de la tribuna trebuie sa vorbeasca in limba romana sau de stat, sau, cum zice Stepaniuc, moldoveneasca.

Domnul Marian Lupu:

Domnule viceministru,
Eu va multumesc.

Stimati colegi,
Eu vreau sa pun in evidenta un singur lucru. Eu cred ca prin toate actiunile noastre si, in primul rind, stimati colegi, prin actiunile parlamentarilor, noi toti trebuie sa contribuim la o consolidare a societatii si nu la dezbinarea acesteia.

Noi avem diferite categorii de populatie care se identifica in mod diferit si au dreptul la acest lucru, la fel au dreptul si la denumirea limbii, asa cum ei doresc s-o numeasca. Dar in mod oficial, in Constitutie, noi avem consfintit acest lucru si eu gindesc ca, din momentul in care vrem sa ne integram in UE trebuie sa tinem minte un fapt: Europa de astazi este Europa care se bazeaza pe valori si, in primul rind, pe valori de toleranta reciproca, (rumoare in sala) toleranta reciproca. Eu cred ca aceste norme trebuie sa le intelegem si trebuie sa le urmam.

Asa, raportorul a prezentat.
Domnule Bujor,

Daca o sa doriti sa spuneti ceva, asteptati putin. Fiindca raportorul a finisat, trebuie sa invitam comisia, nu va suparati. Da, la ce subiect?
Microfonul nr.4.

Domnul Leonid Bujor:

Domnule Presedinte al Parlamentului,
Eu respect apelul dumneavoastra cu privire la toleranta, dar vreau sa atrag atentia asupra faptului de a nu se insista in cadrul interventiilor diferitilor deputati la denumirea corecta a limbii. Noi avem doua documente, in afara de Constitutie, care nu pot fi supuse modificarii, spre deosebire de continutul Constitutiei: Declaratia cu privire la suveranitatea Republicii Moldova si Declaratia cu privire la independenta Republicii Moldova.

Cine a citit atent aceste documente, inclusiv cei care au fost deputati si au votat acest lucru,..

Domnul Marian Lupu:

Stimate coleg...

Domnul Leonid Bujor:

...stiu ca acolo este fixata identitatea limbii, deci fiecare dintre noi, deputatii, are dreptul legal si moral s-o numeasca asa cum considera de cuviinta. Noi nu reactionam dureros cind deputatii comunisti numesc limba gresit – limba moldoveneasca, dar va rugam frumos sa nu le permiteti dumnealor sa ne impuna punctul de vedere gresit si noua celorlalti.

Este demonstrat stiintific, inclusiv de savanti din Federatia Rusa. De ce copiii cetatenilor Republicii Moldova...

Domnul Marian Lupu:

Domnule Bujor,
Ma iertati, va rog. Eu v-am permis ca chestie de procedura, nu trebuie sa ne lansam in chestii de obraznicie. Tot, am terminat. (Rumoare in sala.) Terminat.

Eu am sa va zic un singur lucru: atit timp cit noi o sa ne comportam in aceasta sala in modul in care ne comportam – intolerant – eu cred ca trebuie fiecare din noi sa vorbeasca in numele propriu si nu sa vorbeasca pentru toti. Haideti sa lasam membrii societatii sa se identifice asa cum vor sa se identifice si nimeni nu are dreptul sa le interzica acest lucru. Tot, am terminat.
La proiectul nr.2621, rog comisia.
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de pikaj Joi 24 Ian 2008 - 10:41

basaru a scris:Cum au loc sedintele parlamentare in Moldova?

de exemplu:
Expoziţie gratuită de poze indecente în parlament

La Chişinăul, duelul politic dintre putere şi opoziţie nu are margini. Deputaţii au găsit în cutiile lor poştale câte un plic anonim cu fotografii în care apar Serafim Urechean şi Dumitru Diacov pe o plajă din Iordania, din vremea când Urechean era primarul capitalei.


purcelusii🐷 pig pig pig pig pig pig pig pig Very Happy
pikaj
pikaj
membru activ
membru activ

masculin Number of posts : 112
Age : 35
Localizare : Romania Mare
Registration date : 05/11/2007

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de basaru Vin 8 Feb 2008 - 23:15

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
basaru
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2952
Age : 84
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

https://basarabia.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de pikaj Mar 12 Feb 2008 - 17:17

cum de data asta s-au sculat?
ori stiau cai pozeaza??????????????????????????? Cool
pikaj
pikaj
membru activ
membru activ

masculin Number of posts : 112
Age : 35
Localizare : Romania Mare
Registration date : 05/11/2007

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Re: Parlamentul Republicii Moldova

Mesaj Scris de pikaj Mar 12 Feb 2008 - 17:21

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

presedintele colkhozului moldovenesc, pardon, Parlamentului:D Very Happy Very Happy Very Happy
pikaj
pikaj
membru activ
membru activ

masculin Number of posts : 112
Age : 35
Localizare : Romania Mare
Registration date : 05/11/2007

Sus In jos

Parlamentul Republicii Moldova Empty Inregistrari video ale parlmentului Republicii Moldova

Mesaj Scris de Aleksandru Lun 31 Aug 2009 - 19:54

Inregistrari video ale parlmentului Republicii Moldova

Raportul Premierului Vlad Filat privind atacurile raider. 13.10.2011